IMG 5612

عکس رنگی رحم چیست؟

در عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی با استفاده از ماده حاجب محلول در آب و اشعه ایکس از رحم و لوله های رحمی تصویر برداری انجام می شود.عکس برداری رنگی رحم با استفاده از نوع خاصی از اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی انجام می شود که امکان مشاهده اندام های داخلی در حال حرکت را می دهد. بدین صورت با انجام این تصویر برداری در رحم انسداد لوله های رحم و یا چسبندگی آنها را که باعث کاهش شانس بارداری است را نشان می دهد.

کاربرد عکس رنگی رحم

کاربرد اصلی عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) در ارزیابی مشکلات نازایی و ناباروری می باشد. پزشک با عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) بررسی میکند که:
1-آیا لوله های رحمی باز هستند.
2-جراحتی (اسکار) در رحم و یا حفره شکمی وجود دارد.
که این موارد با ناباروری ونازایی ارتباط دارند. کاربرد بعدی عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) در ارزیابی علت سقط مکرر می باشد. همچنین با عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) می توان به وجود موارد غیرطبیعی در رحم همانند توده، چسبندگی، فیبروم های رحمی و یا رحم شاخدار پی برد.

DSC 8073

عکس رنگی رحم و بارداری

معمولا عکس رنگی رحم برای خانم هایی که مشکل بارداری دارند انجام می شود.

کاربرد اصلی عکس رنگی رحم برای بررسی مشکلات نازایی و ناباروری می باشد. ولی پزشک با انجام عکس رنگی رحم می‌تواند باز بودن لوله های رحمی٬ وجود جراحت در رحم یا حفره شکمی٬ علت سقط مکرر٬ وجود توده چسبندگی در رحم را بررسی کند.

شما می توانید با دنبال کردن پیج رسمی کلینیک دکتر حسین صدری تمام سوالات خود را به صورت مستقیم از دکتر صدری پرسیده و جواب سوالات خود را در اسرع وقت دریافت کنید.

بهترین زمان عکس رنگی رحم

بهترین زمان انجام عکس رنگی رحم یا همان هیستروسالپنگوگرافی بلافاصله بعد از پاک شدن می باشد و یک الی پنج روز بعد از پایان دوره پریود انجام می شود.

نتیجه تست هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم ؟

در موسسه سونوگرافی و رادیولوژی دکتر حسین صدری جواب عکس رنگی رحم همان موقع به شما تحویل داده می شود.

اقدامات قبل از مراجعه

آزمایش عکس رنگی رحم ( هیستروسالپنگوگرافی) یک تست غیر تهاجمی است که معمولا برای کمک به تشخیص پزشک انجام می شود.
در هنگام انجام عکس رنگی رحم مواردی که برای آمادگی قبل از انجام نیاز است:

 1. اگه زمان پریود های شما مرتب می باشد زمان انجام عکس رنگی رحم را بهتر است یک هفته بعد از پایان یک دوره پریود بگذارید
 2. اگر سابقه آلرژی به رنگ اشعه ایکس دارید یا اگر اخیرا در حفره لگنی دچار عفونت شده اید حتما پزشک را مطلع سازید.
DSC 8081

مزایای عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

 • عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) پروسه ای نسبتا تهاجمی با حداقل عوارض می باشد.
 • عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) روشی است که در مدت کوتاهی اطلاعات ارزشمندی در مورد علل ناباروری می دهد.
 • همچنین از عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) می توان در موارد درمانی استفاده کرد. در مواردی که بسته بودن لوله های رحمی علت نازایی باشد می توان با عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) لوله رحمی را باز کرد.
 • بعد از انجام عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) اشعه ایکس در بدن فرد باقی نمی ماند.
 • عوارض اشعه ایکس در عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) حداقل می باشد.

در حین انجام عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) چه تجربه ای خواهید داشت؟

انجام عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) فقط باعث ناراحتی جزئی می شود. این ناراحتی جزئی در هنگام ورود کاتتر و تزریق ماده حاجب رخ می دهد که زیاد نباید طول بکشد. اغلب بانوان ممکن است در چند روز بعد از انجام عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) لکه بینی داشته باشند.

درد عکس رنگی رحم یا عکس رنگی رحم با بیهوشی

بعضی از مراکز عکس رنگی رحم را با بیهوشی یا همان بدون درد انجام می دهند که از مزایای بدون درد انجام شدن عکس رنگی رحم این است که انقباض های عضلات لگن و مقاومت رحم در برابر قرار گرفتن وسایل در واژن کاهش می یابد بنابراین با تعداد کمتر عمل عکس برداری رنگی از رحم در نتیجه برخورد کمتر با اشعه ایکس و کمتر تزریق شدن داروی تزریقی همراه است.

در موسسه سونوگرافی و رادیولوژی دکتر حسین صدری عکی رنگی رحم بدون بیهوشی و با اتخاذ روشی خاص بدون درد، بدون اسیب و خونریزی انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مطب تماس بگیرید.

DSC 8082

عکس رنگی رحم بدون درد در تهران

خوشبختانه موسسه رادیولوژی و سونوگرافی دکتر صدری با مجهز ترین دستگاه های سونو رادیولوژی همراه 25 سال تجربه با افتخار عکس رنگی رحم را با روش بدون درد در تهران انجام می دهند. در این مرکز عکس رنگی رحم یا همان هیستروسالپنگوگرافی که برای بررسی های کاویته رحمی و باز بودن لوله های رحمی است به دو روش معمولی و بدون درد انجام میشود. گاها بیماران به دنبال انجام هیستروسالپنگوگرافی بدون درد هستند که نباید با عکس رنگی رحم با بیهوشی اشتباه گرفت که ما پیشنهاد ما برای شما همان روش بدون درد است.

هزینه عکس رنگی رحم

موسسه دکتر حسین صدری عکس رنگی رحم یا همان هیستروسالپنگوگرافی را بدون درد انجام می دهد. برای آگاهی از بیمه های تحت پوشش و هزینه عکس رنگی رحم می توانید با مطب دکتر صدری تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول مادران درباره عکس رنگی رحم در نی نی سایت

آیا عکس رنگی رحم با نازایی و بارداری رابطه دارد؟و با انجام عکس رنگی علل نازایی به صورت صد در صد آشکار می شود؟

هزینه ی عکس رنگی رحم چقدر است ؟

بهترین زمان انجام عکس رنگی رحم؟

می توانید پاسخ سوالات رایج مادران را در صفحه پرسش و پاسخ سایت رسمی دکتر حسین صدری مشاهده فرمایید.

همچنین برای مشاهده سوالات بیشتر میتوانید به نی نی سایت مراجعه کنید.

فیلم انجام عکس رنگی رحم

16 دیدگاه

 • میشه لطفا توضیح بیشتری از روند انجام عکس برداری از رحم بدون درد داشته باشین که چه تفاوتی با معمولی داره چون بیهوشی هم نداره. سپاس

 • سلام ممنون از توضیحات بسیار بسیار عالیتون .من پنجشنبهه پیش خانوم خیلی مهربونی تو مرکز خودتون انجام دادم البته هفته قبل یکی از دوستانم اینکار رو انجام داده بودند و راضی بودند و بهم گفتن بیام اینجا البته ایشون پیشه یه خانم دیگه انجام داده بودن گویا دوتا پرسنل خانوم دارن که رادیولوژیست هستن هر دو و عکس رنگی رحم انجام میدن انشا الله باردار میشم و سونوهای بارداریم رو اینجا انجام میدم خود دکتر خیلی با حوصله بهم گفتن الان هر دو لولم بازه.راستش اینقدر بدون درد بود که من سوپرایز شدم با تشکر بسیار زیاد از خود جناب دکتر و خانوم پذیرش که با اینکه سرش شلوغ بود ولی کار درست انجام میداد و خانم رادیولوژیست مهربان که هم اصول بهداشتی و هم اینقدر خوب با بیمار ارتباط برقرار میکنن اینجا لازم بود حتما تشکر کنم

 • سلام من یکشنبه پیش خانم طاهری انجام دادم و الان باردارم بسیار مهربان خانم صبور بودن کاملا بدون درد از روش کاتاتر ممنون از صبر حوصلشون ضمنا کاتاتر رو خودم داد باز کردم آخرشم گفت اگه میخوای ببرش وگرنه بنداز دور .ممنون از اینهمه انسانیت و جلب اطمینان بیمار

 • سلام بنده چند روز پيش تو اين مركز عكس رنگي رحم بدون درد انجام دادم پيش خانم برخورداري واقعا دردي نداشتم ولي سال گذشته تو مركز كاخ خيلي درد داشتم و خونريزي ممنون از دكتر صدري عزيز بايت كلينيك مجهز و پيشرفته موفق باشيد

 • سلام من واقعا تعجب کردم چون قبلاً سونوگرافیم رو پیش دکتر صدری انجام دادم بعد از اینکه عکس رنگی رو پیش خانم طاهری انجام دادم که بسیار هم عالی بود خیلی خیلی خیلی خوب و با حوصله واسم انجام دادن ولی بعدش دیدم دکتر صدری دیگه اینجا نیستن و خیلی ناراحت شدم در هر صورت کار من خیلی خوب درست انجام شد

  • خدا رو شكر میكنم كه برای من كه بنیاد اون مركز رو گذاشتم باقیات صالحات داره. البته كه نباید از نظر دور داشت كه عنوان نكردن اینكه من در اونجا حضور ندارم كلا كار اشتباهیه ولی در هر صورت ممنون.

 • سلام به همه دوستانی که میخوان مامان بشن
  من تو مرکز دکتر صدری عکس رنگی رحم رو انجام دادم کاملا بی درد و خانم برخورداری که برای من انجام دادن کاملا مسلط و با اخلاق عالی و کار حرفه ای

 • من امشب با کلی استرس رفتم
  هم سونو واژینال داشتم که اصلا دردی نداشت
  و هم عکس رنگی رحم
  خانم خدایاری بسیار با صبر و حوصله و آرامش عمل کردند
  با اینکه سوراخ رحم من بسیار کوچک بود و زمان زیادی برد اما اصلا دردی را حس نکردم
  ممنون از زحماتتون واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسدرباره ماآدرس ما