تست های غربالگری سه ماهه دوم بارداری

غربالگری سه ماهه دوم بارداری

در این مقاله بخوانید:

۱.تست آلفا فتوپروتئین سرم مادری (MSAFP) و Multiple Marker:

این تست به صورت روتین در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود.که یک تست غربالگری انتخابی ژنتیک است و سطح آلفا فیتوپروتئین( نوعی پروتئین که توسط جنین تولید میشود) را نشان میدهد. سطوح غیرطبیعی آن نشاندهنده احتمالی (ولی نه قطعی) سندرم داون یا نقایص لوله ی عصبی همانند اسپاینا بیفیدا است که می توان با سونوگرافی یا آمنیوسنتز اطمینان حاصل کرد.خونی که برای تست MSAFP فرستاده میشود همچنین برای سنجش سطوح هورمون های استریول و hCG استفاده میشود که به آن تست سه گانه گفته میشود. به تست سه گانه به همراه اندازه گیری مارکر اینهیبین-آ تست نشانگر چهارگانه گفته میشود. تست نشانگر چهارگانه به صورت چشمگیری شناسایی میزان سندرم داون را تقویت میکند. این تست حدود ۷۵ درصد نقایص لوله عصبی و ۷۵-۹۰ درصد موارد سندرم داون (بسته به سن مادر) را تشخیص میدهد، ولی زنان زیادی نتایج مثبت کاذب کسب میکنند. حدود ۳-۵ درصد زنانی که تست های غربالگری را انجام دادند نتایج غیرطبیعی خواهند داشت ولی در حقیقت درصد کمی از آن زنان فرزندی با مشکل ژنتیکی خواهند داشت.

۲. تست های غربالگری غیرتهاجمی(NIIPT):

این تست بعد از هفته ۱۰ام بارداری قابل انجام است. در این تست از خون مادر برای سنجش میزان DNA جنینی آزاد استفاده میشود. گفته میشود که این تست تا ۹۹ درصد موارد سندرم داون را میتواند تشخیص دهد. همچنین این تست برای تشخیص برخی از نقایص کروموزومی هم استفاده میشود.

۳. سونوگرافی:

سونوگرافی به صورت شایع بعد از هفته ۲۰ ام بارداری انجام میشود، در صورتی که ممکن است در هر زمانی از بارداری انجام شود. سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری به علل مختلفی انجام میشود، همانند:

-تشخیص زمان زایمان،

-بررسی چندقلویی،

-بررسی عوارض همانند جفت سر راهی یا رشد جنینی کم،

-شناسایی مالفورماسیون ها همانند شکاف کام.

-گاهی اوقات اگر یافته های مشکوک مشاهده شود ممکن است شما را به متخصص ارجاع دهند یا تست های بعدی ژنتیکی انجام شود.

حین انجام سونوگرافی دستگاهی روی شکم شما حرکت میدهند(پروب) تا از طریق امواج صوتی و تصویری که روی مانیتور پدید می‌آید جنین و رحم را بررسی کنند. سونوگرافی های جدید سه بعدی تصاویر واضح تر از فرزند شما نشان میدهد، ولی این دستگاه هرجایی موجود نیست و هنوز مشخص نیست که مزیتی نسبت به تصاویر سونوگرافیهای دوبعدی در کمک به بارداری یا زایمان سالم دارد یا خیر.

۴. غربالگری گلوکز:

معمولا در هفته ۲۴-۲۸ بارداری انجام میشود. یک تست روتین برای تشخیص دیابت بارداری است که منجر به نوزاد بسیار بزرگ، زایمان سخت، و مشکلات سلامتی برای خودتان و فرزندتان میشود. این تست میزان قند خون شما را یک ساعت بعد از مصرف یک لیوان نوشیدنی خاص نشان میدهد. اگر مقدار قند بالا باشد، برای شما تست تحمل گلوگز حساس تر انجام میشود، به این صورت که شما محلول قند را ناشتا مینوشید و هر ۲-۳ ساعت تست خونی انجام میشود.

۵. آمنیوسنتز:

این تست انتخابی در هفته ۱۵-۱۸ بارداری در زنان با سن بالای ۳۵ سال یا کسانی که نتایج تست های MSAFP، multiple marker، cell-free DNA test مشکوک بود، انجام میشود.

این آزمایش با وارد کردن سوزنی از طریق شکم به کیسه آمنیوتیک و کشیدن مایعی که حاوی سلولهای جنین است انجام میشود. آنالیز این مایع میتواند نقایص لوله عصبی و بیماری های ژنتیکی را تشخیص دهد. میزان سقط بعد از آمنیوسنتز بسته به مهارت پزشک متفاوت است که به صورت میانگین ۰.۲-۰.۵ درصد در هفته ۱۵ است. اما این تست ۹۹ درصد نقایص لوله عصبی و ۱۰۰ درصد اختلال قطعی ژنتیکی را نشان میدهد.

۶. سونوگرافی داپلر جنین:

سونوگرافی داپلر از امواج صوتی برای ارزیابی خون درهنگامی که در عروق جاریست استفاده میکند. سونوگرافی داپلر جنین میتواند تشخیص دهد که جریان خون به جفت و جنین طبیعی است یا نه.

۷. فتوسکوپی:

فتوسکوپی به پزشک این اجازه را میدهد که جنین را از طریق ابزار باریک و منعطف که فتوسکوپ نام دارد مشاهده کند. فتوسکوپی میتواند بعضی بیماری ها و نقایصی که نمیتوان با سایر روش ها همانند آمنیوسنتز، سونوگرافی، نمونه برداری از پرزهای کوریونی پی برد را تشخیص دهد.

به علت ریسک بالای آسیب به مادر و جنین از این روش زیاد استفاده نمیشود و هر جا که جنین احتمال بیشتر از نرمال ابتلا به نقص وجود داشته باشد از این روش استفاده میشود.

  • بهترین زمان انجام تست غربالگری دوم بارداری یا همان تست های آنومالی ؟

در ایران غربالگری دوم بارداری در هفته 18 الی 19 بارداری انجام می شود حال این سوال شاید مطرح باشد که آیا اگر از آن هفته گذشته باشد باز هم می توان غربالگری دوم یا همان تست آنومالی را انجام داد؟ در جواب باید گفت باز هم می توان برای تشخیص از سونوگرافی استفاده کردولی اگر موردی یافت شد از نظر قانونی دیگر اقدام سقط درمانی نمی توان انجام داد.

مرجع: https://www.webmd.com/baby/guide/second-trimester-tests

موسسه رادیولوژی و سونوگرافی دکتر صدری از بهترین مرکز انجام کلیه خدمات مربوط به سونوگرافی و غربالگری اول و غربالگری دوم در شهر تهران است. خدمات ارائه شده در این مرکز عبارتند از: سونوگرافی جنین، سونوگرافی نوزاد، سونوگرافی زنان، سونوگرافی بزرگسالان و رادیولوژی. تمام این خدمات توسط دکتر حسین صدری با بیش از ۲۵ سال تجربه به همراه کادری مجرب و امکانات به روز دنیا در جهت احقاق شعار خود برای خدمت به شما عزیزان انجام میگیرد.

به اطلاع می رسانیم مطب دکتر حسین صدری از فلکه دوم تهرانپارس به سید خندان خواجه عبدالله انصاری تغییر کرده است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسدرباره ماآدرس ما