تست ان اس تی

 

 

در این مقاله بخوانید:

تست NST چیست

تست NST یکی از تست های بارداری می باشد که سلامت جنین را ارزیابی می کند. در تست NST ضربان قلب جنین در حرکات جنین بدون هیچگونه فشار و استرسی بررسی می شود به همین دلیل به تست NST، تست قلب جنین و یا تست بدون استرس گفته می شود. این تست بدون استرس نباید باعث استرس شما مادر باردار و جنین درون شما شود و بهتر است بدانید اگر این تست به مراتب انجام شود هیچ آسیبی به جنین شما نمیرساند.

به طور کلی تست NST زمانی انجام می شود که احتمال مرگ جنین افزایش یافته باشد. تست NST از هفته ۲۶ بارداری قابل انجام می باشد.

تست NST یک روش غیر تهاجمی می باشد که هیچ خطری برای خانم باردار و یا جنین ندارد.

علت انجام تست NST

شاید پیش آمده که دکتر زنان شما تست nst یا همان تست بدون استرس را برای شما نوشته است و برای شما سوال این است علت این تست چیست؟ تست nst یا همان تست بدون استرس یکی از آزمایش های رایج سه ماهه سوم بارداری برای مادران باردار می باشد که سلامت جنین و ضربان قلب جنین قبل از زایمان پرداخته می شود. در واقع این تست هیچ ارتباطی با سلامت قلب جنین ندارد بلکه بیشتر با سیستم اتونوم بچه مرتبط است که خود آن نمایانگر این است که جنین در وضعیت سلامتی مناسبی هست یا خطری او را تهدید می کند. بنابراین این تست به طور مستقیم مرتبط به قلب جنین نیست بلکه به طور غیرمستقیم سلامت کلی جنین را مورد ارزیابی قرار می دهد.

هدف از انجام تست NST بررسی وضعیت اکسیژن رسانی جنین از طریق بررسی ضربان قلب جنین و وضعیت پاسخ دهی به حرکت و جنبش جنین می باشد.

به صورت طبیعی وقتی جنین در رحم حرکت می کند، ضربان قلبش افزایش پیدا می کند. در شرایط نامساعد همانند هایپوکسی (‌یعنی جنین اکسیژن کافی دریافت نمی کند) این پاسخ مختل می شود.

به طور کلی تست NST در شرایط زیر انجام می شود:

 • حاملگی متعدد با عوارض مشخص
 • خانم باردار بیماری زمینه ای داشته باشد. همانند دیابت نوع ۱، بیماری قلبی، فشار خون در دوران حاملگی
 • حاملگی طول کشیده (بیشتر از دوهفته از زمان زایمان گذشته باشد)
 • سابقه عارضه در حاملگی گذشته
 • کاهش حرکات جنین و یا اختلال رشد جنین
 • حساسیت Rh
 • اولیگوهیدروآمنیوس (کاهش حجم مایع آمنیوتیک)

روش انجام تست ان اس تی یا همان تست بدون استرس جنین NST

این تست با دستگاه کاردیوتوکوگرافی که تپش قلب جنین را تفسیر می کند انجام می گیرد. به روش داپلر هم زمان با احساس حرکت جنین توسط مادر سرعت تعداد ضربان قلب جنین اندازه گیری می شود. بنابراین تغییرات تپش قلب جنین اندازه گیری می شود. مثلا تغییر حالت فرزند جنین شما از حالت آرام به حالت فعال را زیر نظر گرفته می شود یا مثلا چگونگی واکنش جنین نسبت به انقباض ها بررسی می شود. و در نتیجه ضربان قلب جنین نیز به همراه ضربان قلب جنین باید در این موارد سریع تر کار کند که این تست سلامت جنین و رسیدن اکسیژن کافی به او را تضمین میدهد.

شما میتوانید با دنبال کردن پیج رسمی دکتر حسین صدری در اینستاگرام تمام سوالات خود را به صورت مستقیم از دکتر صدری بپرسید.

خطرات تست NST

تست NST غیر تهاجمی می باشد و هیچ گونه خطر فیزیکی برای شما و یا جنین ندارد. پس با آسودگی خاطر تست NST را انجام دهید.

نکاتی در مورد انجام تست NST

قبل از انجام تست NST فشار خون شما گرفته می شود. همچنین چندین بار در حین تست NST فشار خون شما گرفته می شود. پزشک یک حسگر بر روی شکم شما قرار می دهد تا از این طریق ضربان قلب جنین را ارزیابی کند. زمان تست NST بسته به اینکه جنین بیدار باشد و یا خواب باشد و یا اینکه در حال حرکت باشد متفاوت می باشد. ممکن است پزشک برای به حرکت در آوردن جنین از دستگاه تولید صدا استفاده کند.

نتایج تست ان اس تی یا تفسیر تست nst

 • Reactive: به این معنی می باشد که ضربان قلب جنین همانند معیارِ سنجش می باشد و نتیجه NST نرمال می باشد.
 • Nonreactive: یعنی ضربان قلب جنین با معیار سنجش مطابقت ندارد و ممکن است جنین بدون حرکت و یا خواب بوده باشد. همچنین می تواند به دلیل هایپوکسی جنینی، سیگار، دارو و یا آنومالی های عصبی و یا قلبی جنین باشد. اگر جواب تست، nonreactive گزارش شود تست های زیر انجام می شود:
  • بیوفیزیکال پروفایل (BPP): با تست BPP به همراه تست NST و سونوگرافی جنین می توان وضعیت تنفسی، حرکت، تون عضلانی و حجم مایع آمنیوتیک جنین را بررسی کرد.

تست استرسی انقباضی: این تست به بررسی تغییرات و واکنش ضربان قلب جنین در هنگام انقباض رحم می پردازد.

 

شباهت نوار تست NST با نوار اکوکاردیوگرافی قلب جنین

نوار تست nst دارای دندانه هایی است که آن را شبیه نوار اکو کاردیو گرافی قلب جنین کرده است ولی اصلا این دو بهم مرتبط نیست و یکی نیستند و همانطور که گفته شد فقط ظاهر نوار ها بهم شبیه هستند

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/nonstress-test/about/pac-20384577

موسسه رادیولوژی و سونوگرافی دکتر صدری از بهترین و خوشنامترین مراکز انجام کلیه خدمات مربوط به سونوگرافی و رادیولوژی در شهر تهران است. خدمات ارائه شده در این مرکز عبارتند از: سونوگرافی جنین، سونوگرافی نوزاد، سونوگرافی زنان، سونوگرافی بزرگسالان و رادیولوژی. تمام این خدمات توسط دکتر حسین صدری با بیش از ۲۵ سال تجربه به همراه کادری مجرب و امکانات به روز دنیا در جهت احقاق شعار خود برای خدمت به شما عزیزان انجام میگیرد

به اطلاع می رسانیم مطب دکتر حسین صدری از فلکه دوم تهرانپارس به سید خندان خواجه عبدالله انصاری تغییر کرده است.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسدرباره ماآدرس ما