سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

سونوگرافی سه بعدی

 

 

در این مقاله بخوانید:

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی، مشابه واقعیت تصویر سه بعدی از جنین نشان می دهد. در سونوگرافی چهار بعدی بعد چهارم که همان زمان می باشد به سه بعد اضافه می شود و تصویر متحرک یا همان فیلم از جنین نشان می دهد.

سونوگرافی دو بعدی که همان سونوگرافی معمولی می باشد، تصویری خاکستری و تار از جنین نشان می دهد. سونوگرافی دو بعدی اندام داخلی جنین را نشان می دهد. به همین دلایل ممکن است بعضی از مادرها سونوگرافی دو بعدی برایشان لذت بخش نباشد.

کاربرد سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی به جای ارگان های داخلی جنین، بیرون و پوست جنین را نشان می دهد. با سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی می توان شکل دهان و بینی جنین را مشاهده کرد. همچنین با سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی می توان خمیازه کشیدن و یا زبان در آوردن جنین را مشاهده کرد.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی همانند سونوگرافی دو بعدی امن می باشد و خطری ندارد. ولی بعضی از متخصصین توصیه می کنند برای یادگاری سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را انجام ندهید، زیرا در معرض امواج فراصوت بیشتری قرار می گیرید.

اهمیت سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی اطلاعات بیشتری از ساختارهای غیرطبیعی و آنومالی ها در اختیار پزشک قرار می دهد. سونوگرفی سه بعدی و چهار بعدی تصاویر جزئی تر از زوایای متفاوت نشان می دهد و از این طریق به تشخیص زودهنگام آنومالی ها کمک می کند. تشخیص زودهنگام از طریق سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی به پزشک در برنامه ریزی درمان بعد از زایمان کمک می کند.

هیچ شواهدی از مضر بودن سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی وجود ندارد. به هر حال هر نوع سونوگرافی و تصویر برداری لازم است توسط شخصی مجرب و متخصص انجام شود. سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را با اطمینان خاطر در کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر حسین صدری انجام دهید.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری می باشد. قبل از هفته ۲۴ بارداری جنین چربی بسیار کمی در زیر پوست خود دارد و به همین دلیل تصویر، استخوان صورت را نشان می دهد. بعد از هفته ۲۸ بارداری ممکن است سر جنین به داخل لگن رود که در این صورت مشاهده صورت جنین امکان پذیر نخواهد بود.

برای هر پدر و مادر دیدن صورت جنین هیجان انگیز می باشد ولی مشاهده صورت جنین به وضعیت قرارگیری جنین، مایع آمنیوتیک و چربی شکمی بستگی دارد.

منبع: https://www.babycentre.co.uk/x557299/what-are-3d-and-4d-ultrasound-scans

موسسه رادیولوژی و سونوگرافی دکتر صدری از بهترین و خوشنامترین مراکز انجام کلیه خدمات مربوط به سونوگرافی و رادیولوژی در شهر تهران است. خدمات ارائه شده در این مرکز عبارتند از: سونوگرافی جنین، سونوگرافی نوزاد، سونوگرافی زنان، سونوگرافی بزرگسالان و رادیولوژی. تمام این خدمات توسط دکتر حسین صدری با بیش از ۲۵ سال تجربه به همراه کادری مجرب و امکانات به روز دنیا در جهت احقاق شعار خود برای خدمت به شما عزیزان انجام میگیرد

به اطلاع می رسانیم مطب دکتر حسین صدری از فلکه دوم تهرانپارس به سید خندان خواجه عبدالله انصاری تغییر کرده است.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسدرباره ماآدرس ما