اکو قلب


 

اکو تخصصی قلب چیست

اکو قلب از امواج فراصوت استفاده می کند و تصاویر متحرکی از قلب را بر روی مانیتور به پزشک نشان می دهد تا پزشک عضله قلب و دریچه ها را ارزیابی کند. به اکو قلب اکوکاردیوگرافی و یا سونوگرافی تشخیصی قلب نیز گفته می شود. اکوکاردیوگرافی تصاویر حفرات قلبی، دریچه های قلبی، دیواره ها و عروق قلب را نشان می دهد.

آمادگی قبل از اکو قلب

اکوکاردیوگرافی نیاز به هیچ گونه آمادگی ندارد. نیاز به ناشتا بودن ندارد و شما می توانید داروها و وعده های خود را طبق برنامه همیشگی میل نمایید. اگر داروی قلبی مصرف می کنید پزشک در مورد مصرف یا عدم مصرف آن قبل از اکو خواهد گفت.

در استرس اکو فرد نباید تا ۲۴ ساعت قبل از انجام تست مواد حاوی کافئیین همانند قهوه، چای، نوشابه و شکلات استفاده کند.

تفاوت اکو و نوار قلب

همانطور که توضیح داده شد اکوی قلب با امواج فراصوت ساختمان و عملکرد قلب را بررسی می کند. در نوار قلب یا EKG فعالیت الکتریکی قلب ارزیابی شده و وجود برخی بیماری ها همانند سکته قلبی یا MI بررسی می شود.

هزینه اکو قلب

اکوی قلب برای تعیین سلامت قلب انجام می شود. خوشبختانه مرکز تخصصی سونوگرافی دکتر حسین صدری با 25 سال سابقه درخشان اکو را طبق تعرفه های وزارت بهداشت انجام می دهد، برای اطلاع از قیمت دقیق انواع سونوگرافی میتوانید با کلینیک دکتر صدری تماس بگیرید.

تفسیر اصطلاحات اکو قلب

از طریق اکو قلب سلامت قلب، دریچه ها، عروق قلبی، وجود بیماری های قلبی و ارزیابی پاسخ به درمان بررسی می گردد. پزشک بعد از انجام اکوکاردیوگرافی گزارش را به شما تحویل می دهد و نتیجه را برای شما توضیح خواهد داد.

اکوکاردیوگرافی جنین

بیماری‌های قلبی جز شایع‌ترین اختلال مادرزادی جنینی می باشد. تقریبا از هر صد نوزاد یک نوزاد به بیماری مادرزادی قلبی مبتلا می باشد، پس مهم است بتوان قلب نوزاد را قبل از تولد بررسی نمود. بررسی ساختمان قلب جنین از طریق اکوکاردیوگرافی راهی برای تشخیص بیماری‌های مادرزادی قلب‌، قبل از تولد می باشد. جهت مطالعه مقاله اکوکاردیوگرافی قلب جنین اینجا را کلیک کنید.

در اکوی قلب چه چیزی مشخص می شود

در اکو قلبی موارد زیر مشخص می شود:

 • اندازه و شکل قلب و اندازه، ضخامت و حرکات دیواره های قلب
 • نحوه حرکت قلب و بررسی عضله قلب
 • قدرت پمپاژ قلب
 • کارایی دریچه های قلبی (آئورت، پولمونری، سه لختی و دولختی یا میترال)
 • نارسایی دریچه های قلبی
 • تنگی دریچه های قلبی
 • وجود تومور یا عفونت
 • بررسی عروق بزرگ که به قلب وارد و یا از آن خارج می شوند
 • وجود سوراخ بین حفرات
 • وجود لخته در حفرات قلب
 • سلامت پریکارد

انواع اکو قلب

 1. اکوی ترانس توراسیک یا اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه سینه: نوع استاندارد اکو می باشد که پروب بر روی قفسه سینه قرار داده می شود. این پروسه همانند سونوگرافی عمومی می باشد.
 2. اکو ترانس ازوفاژیال یا از طریق مری: مری دهان را به معده متصل می کند و در کنار قلب قرار دارد. بنا به صلاحدید پزشک یا در مواقعی که نیاز به تصویر دقیق تر می باشد از اکوی مری استفاده می شود و تصویر ریه ها و قفسه سینه با تصویر قلب تداخل ایجاد نخواهند کرد.
 3. استرس اکو یا تست ورزش: در این تست حرکات دیواره قلبی و فعالیت پمپی قلب در زمان فعالیت ارزیابی می شود. ممکن است این نوع اکو کمبود جریان خونی قلب را نشان دهد در صورتی که سایر انواع اکو نرمال باشد. فعالیت فیزیکی با تردمیل و یا دوچرخه ثابت انجام می گردد و اکو قلب و بعد از ورزش انجام می شود.
 4. دوبوتامین استرس اکو یا استرس اکو با دوبوتامین: این تست نوعی استرس اکو می باشد با این تفاوت که به جای ورزش با تزریق دارویی به نام دوبوتامین انجام می شود. در افرادی که توانایی فعالیت ندارند و باید تحت ارزیابی عملکرد قلب و دریچه های قلبی انجام می شود. استرس اکو با دوبوتامین احتمال انسداد شریان ها و بیماری کرونری و تاثیر درمان فعلی را بررسی می کند.
 5. سونوگرافی داخل عروق

خطرات اکو قلب

همانطور که گفته شد اکو از امواج فراصوت تشکیل شده که هیچ خطری برای بدن ندارد. همچنین بدون درد بوده و هیچ عارضه جانبی ندارد.

 

فیلم اکو قلب

PreviewPreview2:54Tests and Procedures~Echocardiogram

https://www.webmd.com/heart-disease/video/echocardiogram

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدرباره ماآدرس ما