سونوگرافی شکم نوزادان و اطفال

Artboard – 121

 

سونوگرافی شکم چیست؟

سونوگرافی شکم یک روش امن و بدون درد برای بررسی شکم است که در آن امواج صوتی به شکم فرستاده می شود و توسط کامپیوتری به تصویر در می آید. تصویر سیاه سفید به دست آمده محتویات داخلی شکم ( شامل آپاندیس, روده, کبد, کیسه صفرا, طحال, کبد و مثانه) را نشان می دهد.

سونوگرافی شکم می تواند به طور کامل همه ی محتویات شکم را بررسی کند یا تنها به بررسی یک یا دو ارگان بپردازد.

چه زمان نوزاد به سونوگرافی شکم نیاز پیدا می کند؟

اگر نوزاد علائمی مانند درد شکم, استفراغ های مکرر, عملکرد غیر طبیعی کبد و کلیه, یا ورم و نفخ شکم داشته باشد, پزشک سونوگرافی شکم را برای بررسی های بیشتر پیشنهاد می دهد.

کاربرد سونوگرافی شکم نوزاد و کودکان

در این نوع سونوگرافی اندازه ی ارگان های شکم و وجود آسیب یا بیماری در آنها مشخص می شود.

آسیب ها یا بیماری هایی مانند:

  • آپاندیسیت (التهاب آپاندیس)
  • تنگی پیلور
  • سنگ کلیه یا مثانه
  • وجود کیست, آبسه یا تومور در شکم
  • مایع غیر عادی در شکم
  • تشخیص رفلاکس نوزاد و شیرخوار

از کاربرد های دیگر سونوگرافی شکم بررسی رشد جنین در طول بارداری و همچنین در اقدامات تهاجمی مانند بیوپسی و نمونه گیری برای اطمینان از محل صحیح قرارگیری می باشد.

2 4

آمادگی قبل از سونوگرافی شکم نوزاد و اطفال ؟

در موارد عادی و غیر اورژانسی پزشک ممکن است مواردی را برای آماده سازی نوزاد از شما بخواهد برای مثال از جند ساعت قبل از انجام سونوگرافی، طفل نباید چیزی بخورد. در موارد اورژانسی نیاز به آماده سازی فرزند نمی باشد. همچنین در مورد داروهایی که فرزندتان مصرف می کند به پزشک اطلاع بدهید.

سونوگرافی شکم نوزاد و کودک چگونه انجام می شود؟

نوزاد روی تخت دراز می کشد و پزشک ژلی شفاف را بر روی پوست شکم می ریزد و پروب را بر روی آن قرار می دهد و به آرامی حرکت می دهد. امواج صوتی از پروب و از طریق ژل به شکم وارد می شود و توسط کامپیوتر به تصویر در می آید. د

 

هزینه سونوگرافی شکم

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی دکتر حسین صدری یکی از مراکز تخصصی در زمینه ی سونوگرافی نوزاد و اطفال می باشد. جهت اطلاع از هزینه ها با مطب تماس بگیرید.

 

1 6

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسدرباره ماآدرس ما