تقویم بارداری

تقویم بارداری

تقویم بارداری به مادران کمک میکند تا با مشخص کردن تاریخ تخمینی زایمان یا اولین روز از آخرین قاعدگی به برنامه هفته به هفته بارداری دسترسی داشته باشند

در این هفته بارداری بیشترین احتمال بارداری در صورت نزدیکی وجود دارد. زیرا تخمک گذاری در این هفته اتفاق می افتد و اگر تخمک بارور شود از لوله فالوپ به رحم می رود و به دیواره رحمی متصل می شود و لانه گزینی در اواخر هفته دوم یا اوایل هفته سوم صورت میگیرد. بعضی افراد در این هنگام دچار لکه بینی می شوند. جهت تعیین روز تخمک گذاری اینجا را کلیک کنید.

در این هفته بارداری بیشترین احتمال بارداری در صورت نزدیکی وجود دارد. زیرا تخمک گذاری در این هفته اتفاق می افتد و اگر تخمک بارور شود از لوله فالوپ به رحم می رود و به دیواره رحمی متصل می شود و لانه گزینی در اواخر هفته دوم یا اوایل هفته سوم صورت میگیرد. بعضی افراد در این هنگام دچار لکه بینی می شوند. جهت تعیین روز تخمک گذاری اینجا را کلیک کنید.

تبریک میگویم! شما رسما در این هفته باردار هستید. تخمک توسط اسپرم بارور می شود، کروموزوم های پدری و مادری با هم ترکیب می شوند و تخم یا زیگوت تشکیل می شود. اطلاعاتی که در کروموزوم ها هست، جنسیت جنین، رنگ موی فرزندتان، رنگ چشمانش و حتی شخصیت او را می سازد. تخم یا زیگوت از لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می کند و تقسیم می شود.

در هفته چهارم رویانی که به رحم متصل شده، تقسیمات سلولی خود را ادامه می دهد. کیسه پر از مایع به نام کیسه آمنیوتیک ساخته می شود. کیسه آمنیوتیک حاوی مایع آمنیوتیک می باشد و از جنین محافظت می کند. کیسه زرده به آن متصل است و جنین را را در هفته های اول تغذیه می کند. رویان چهار هفته ای به اندازه ی یک دانه برنج می باشد و ممکن است در سونوگرافی دیده شود.

در هفته پنجم رویان از چندین لوله تشکیل می شود و ممکن است شما نتوانید وجود آن را احساس کنید. یکی از این لوله ها سیستم عصبی جنین شامل مغز و نخاع تشکیل می شود. لوله دیگر قلب رویان را تشکیل می دهد. جوانه های اندامی تشکیل می شوند که دست و پاهای فرزندتان را خواهند ساخت. در هفته پنجم ممکن است علایم اولیه بارداری شامل درد پستان ها، حالت تهوع و فوریت ادراری را داشته باشید.

قلب کوچک رویان شروع به تپیدن می کند. طول او به اندازه پاک کن حدودا ۱.۵ سانتی متر می باشد.در این هفته جنین همچنان شبیه بچه وزغ می باشد ولی این وضعیت به زودی تغییر خواهد کرد. خصوصیات انسانی همانند دو چشم به همراه پلک شروع به شکل گیری می کنند. بهترین زمان جهت بررسی تشکیل قلب هفته ششم بارداری می باشد سونوگرافی ساده در این زمان انجام می گردد.

در هفته هفتم اعضای مختلف همانند قلب، کلیه ها، کبد، روده ها و ریه در حال شکل گیری و رشد می باشند. جوانه اندام ها در حال تبدیل شدن به دست و پا می باشند و در هفته هفتم شبیه پارو هستند. رویان از طریق طناب نافی به شما متصل شده است و از این راه تا زمان زایمان مواد غذایی خود را تامین می کند و مورد زايد را فیلتر می کند. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

در هفته هشتم بارداری در ظاهر بارداری شما مشخص نمی باشد ولی آن را حس خواهید کرد. اگر هنوز تهوع صبحگاهی را تجربه نکردید حتما احساس خستگی بیش از معمول را خواهید داشت. در داخل رحم شما جنین با سرعت زیادی در حال رشد و نمو می باشد و از مرحله “رویان” به مرحله “جنین” می رود. دو چشم او، بینی، گوش ها و لب پایینی قابل تشخیص می باشند.

جنین حدودا ۳-۴ گرم وزن دارد. دم شبیه بچه وزغ تقریبا از بین می رود و دو پای کوچک به جای آن به وجود می آیند. سر جنین نسبت به بدن آن بزرگ می باشد و با افزایش سن حاملگی این نسب کمتر می شود. اندام های جنسی جنین شروع به تشکیل شدن می کنند ولی آنقدر کوچک هستند که نمی توان با سونوگرافی جنسیت جنین را تعیین کرد. حرکات جنین از هفته نهم بارداری شروع می شود.

دم جنینی برای همیشه از بین می رود! همچنین پرده های بین انگشت های دست و پای جنین نیز حذف می شوند. در حال حاضر فرزند شما نمای واقعی از دو چشم کامل، دهان و گوش ها دارد. چشمان او به طور کامل باز می باشند ولی به زودی با پلک ها بسته می شوند. در داخل مغز جنین ارتباطاتی در حال شکل گیریست که در آینده او را قادر به حل مسئله ریاضی و یا نواختن ویولن می کند.

در هفته یازدهم فعالیت جنین زیاد می شود ولی ممکن است شما هنوز حرکات جنین را احساس نکنید. طول او حدود ۵ سانتی متر به اندازه ی آلو می باشد. در این سن بیشتر بدن جنین را سر او تشکیل می دهد که نصف طول جنین می باشد! در ۱۱ هفتگی ناخن ها و مردمک ها شروع به ساخته شدن می کنند.
برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

سه ماهه اول به پایان رسید! این هفته، هفته مهمی می باشد، زیرا احتمال سقط به شدت پایین می آید و شما می توانید به خانواده و دوستانتان بگویید که باردار هستید. تا به اینجا شما حدود ۱-۳ کیلوگرم اضافه وزن خواهید داشت. جنین شبیه انسان کامل می باشد و بیشتر ارگان ها در حال تکمیل شدن هستند. فرزند کوچک شما دندان دارد و انگشتان دست و پایش کامل اند و ناخن دارد.

خوشبختانه حالت تهوع صبحگاهی از بین رفته اند و شما باید شروع به اضافه کردن به اندازه ی وزن کنید. ممکن است اطرافیان ضربات جنین به شکمتان را متوجه شوند. سرعت رشد جنین بالاست و نسبت سر به بدن یک سوم می باشد . جفت به رشد جنین شما کمک می کند مواد غذایی را تامین می کند و مواد زائد را از جنین می گیرد. اگر فرزند شما دختر باشد تخمدان هایش از صدها هزار تخمک پر شده است!

جنین ۱۴ هفته حدود ۱۳۰ گرم وزن و ۱۰ سانتی متر قد دارد که به اندازه ی یک هلو کوچک است. همانند هلو موهای کرک مانندی بدن جنین را فرا گرفته تا گرما را در رحم برایش فراهم کند. این موها تا زمان زایمان از بین می روند. همچنین جنین در حال گرفتن هویت می باشد چون اثر انگشت دارد. در این مرکز تعیین جنس از ۱۴ هفتگی با دقت 100درصد گفته می شود.

پوست جنین به قدری نازک است که درون بدن او دیده می شود. درون بدن جنین شبکه عروقی ظریف در حال تشکیل می شود. ماهیچه های جنین در حال قوی تر شدن می باشند و انها را با حرکت کردن، مشت کردن دستها و امتحان کردن حالات مختلف چهره همانند اخم کردن، لبخند زدن و …تست می کند.
برای
مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

جنین شانزده هفته حدود ۱۳ سانتی متر قد دارد و ۱۳۰ گرم وزن دارد که به اندازه ی یک سیب کوچک می باشد. اگر گونه های شما بر افروخته شده علت آن افزایش فشار خون می باشد تا نیاز های جنین را برطرف نماید. ممکن است که افزایش فشار خون عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد. اگر خون دماغ شدید و یا رگ های پایتان ورم کردند به پزشکتان اطلاع بدهید.

تمام سیستم های جنین در حال شروع به کار هستند! ریه های جنین در حال نفس کشیدن در مایع آمنیوتیک می باشند. خون در حال پمپاژ شدن درون رگها می باشد. کلیه ها در حال تولید ادرار می باشند. ظاهر جنین در حال تغییر می باشند و موها، ابروها و مژه ها شروع به رشد می کنند. احتمالا دیگر قادر به بستن دکمه های پیراهنتان نیستید. زیرا پستان ها در حال بزرگ شدن و آماده شدن برای تغذیه فرزندتان هستند.

آیا شما اولین ضربه های جنین را احساس می کنید؟ جنین ۱۸ هفته حدود ۱۴ سانتی متر قد دارد و ۱۴۰ گرم وزن دارد که به اندازه ی یک تلفن کوچک می باشد. پس جنین آنقدرها بزرگ شده که با هر غلت زدن یک ضربه وارد کند. با فرزند خود صحبت کنید، زیرا گوش هایش می توانند بشنوند. اگر پزشک برایتان اکوی قلب جنین در خواست کرد می توانید با کلیک اینجا در این مورد بیشتر بدانید.

مایع آمنیوتیک که جنین را فرا گرفته و از او محافظت می کند می تواند پوست نازک و حساس جنین را تحریک کند. به همین علت در این هفته پوست جنین با ماده ی سفید و مومی مانندی پوشیده می شود. این ماده تا زمان زایمان از بین می رود. در زیر پوست یک لایه از چربی در حال ساخته شدن برای گرم نگه داشتن جنین است. بهتر است در ۱۸-۱۹ هفتگی سونوگرافی غربالگری دوم یا سونوگرافی آنومالی را انجام دهید تا در صورت لزوم محدودیت سقط قانونی وجود نداشته باشد

در ۲۰ هفتگی می توانید با فرزند خود ارتباط برقرار کنید! فرزند شما می شنود و ممکن است به شما پاسخ بدهد. پس حرف بزنید یا آواز بخوانید تا جنین با صدای شما آشنا شود. جنین بیست هفته حدودا ۱۶.۵ سانتی متر قد دارد و ۲۸ گرم وزن دارد که به اندازه ی یک موز کوچک می باشد. جنین هنوز رشد می کند همانگونه که شما تغییر می کنید. از این هفته انتظار داشته باشید که هفته ای ۲۲۵ گرم افزایش وزن داشته باشید.

جوانه های کوچک دندان در لثه فرزند شما تشکیل شده اند. سیستم گوارش آماده ی تولید مکونیوم (اولین دفع مدفوع نوزاد مکونیوم نامیده می شود) می باشد. حرکات سریع چشمی ممکن است رخ دهند. مغز استخوان جنین شروع به تولید گلبول های قرمز خون می کند که در آینده مسئولیت انتقال اکسیژن را به عهده دارند. دوستان و همکارانتان ممکن است راجب شما نظر بدهند و قدم نو رسیده را پیشاپیش تبریک بگویند!

جنین ۲۲ هفته حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد و و ۲۰ سانتی متر قد دارد. در بدن او همه ی سیستم ها در حال تکمیل شدن هستند. برای مثال هورمون ها که وظیفه شان انتقال دستورات بین قسمت های مختلف بدن هست نیاز دارند وارد عمل شوند. همچنین سیستم عصبی جنین نیاز است انواع حس ها همانند چشایی و بویایی را تجربه کند. اندام جنسی جنین نیز در حال تکامل می باشند.

وزن جنین ۲۳ هفته از ۵۰۰ گرم فراتر می رود. او به اندازه ی کافی رشد کرده که بتواند خارج از رحم مادر زندگی کند ولی شما هنوز چند هفته دیگر را باید سپری کنید. الان وقت آن است که جنین خود را برای زندگی خارج از رحم و در دنیای بیرون آماده کند. ریه ها شروع به دم در مایع آمنیوتیک می کنند. در ریه جنین ماده ای به نام سورفاکتانت تولید می شود که در تنفس اهمیت دارند.

جنین ۲۴ هفته بیش از ۵۰۰ گرم وزن دارد و بیش از۲۵ سانتی متر قد دارد. در هفته های گذشته پوست جنین پر از چین و چروک شده است ولی با تولید به اندازه ی چربی زیر پوستی چین ها پر شده و پوست او صاف شده است. مادامی که شکم شما بزرگتر می شود ممکن است متوجه خطوط بارداری شده باشید. این خطوط بعد از زایمان از بین می رود. در هفته ۲۴ الی ۲۸ بارداری پزشک شما تست غربالگری دیابت بارداری می نویسد.

رزند شما همچنان دارد بزرگتر می شود. جنین ۲۵ هفته حدود ۷۰۰ گرم وزن دارد. شفافیت پوست جنین محو می شود و دنیای شگفت انگیز درون بدن او دیگر قابل دیدن نمی باشد. ضربان قلب جنین را می توانید بشنوید. اگر همسرتان گوشش را بر روی شکم شما قرار دهد ضربان قلب فرزندتان را به راحتی می تواند بشنود. شما ممکن است سکسکه خفیف و یا لرزش هایی را احساس کنید.

جنین ۲۶ هفته حدود یک کیلوگرم وزن دارد. شما روزانه باید ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنید یعنی حدود یک لیتر شیر بخورید که تقریبا همان وزن جنین ۲۶ هفته است! از زمانی که پلک های فرزند شما تشکیل شده الان اولین باریست که چشمهایش را باز می کند و رنگ چشمان مایل به آبی رنگ او نمایان می شود. زیاد به رنگ چشم او دل نبندید زیرا تغییر خواهد کرد! اگر شما بر روی شکمتان نور بیندازید ممکن است فرزندتان با حرکات ناگهانی پاسخ دهد!

تبریک می گویم! شما به سه ماهه سوم وارد شدید. ظاهر جنین به چهره ی او در هنگام زایمان نزدیک می شود. سیستم های بدن او هنوز رشد و نمو را ادامه می دهند. مغز جنین ۲۷ هفته ارتباطاتی را می سازد که در کنترل بدن او دخالت دارند. چرخه ی خواب و بیداری جنین منظم شده ولی به آن معنا نیست که با چرخه ی خواب شما مطابقت دارد. پس اگر نیمه شب با لگد زدن فرزندتان از خواب بیدار شدید تعجب نکنید!

جنین ۲۸ هفته بیش از ۱ کیلوگرم وزن دارد و بیش از ۲۶ سانتی متر قد دارد که به اندازه ی یک کدو می باشد. او می تواند انواع کارها را انجام دهد همانند چشمک زدن، سرفه کردن، سکسکه کردن و حتی خواب دیدن! وضعیت جنین در رحم به زمان زایمان نزدیک می شود پس هنوز برای تعیین وضعیت او هنگام زایمان زود است. پزشک متخصص زنان و زایمان دو هفته یک بار شما را می بیند و شما می توانید در مورد مشکلات خود با او صحبت کنید.

جنین همچنان به سرعت رشد می کند و دیگر فضای کافی در رحم وجود ندارد و مادر به راحتی می تواند هر حرکت جنین را احساس کند. با قوی تر شدن عضلات و اسکلت جنین، بعضی از ضربه های دست و پای او ممکن است شدید باشد. همه ی قسمت های بدن جنین بالغ و کامل می شوند. با به وجود آمدن ارتباطات بیشتر بین سلول های عصبی جنین مغز او بیشتر چین می خورد. حواس فرزندتان نسبت به صوت، نور و لمس بیشتر حساس می شوند.

جنین سی هفته حدود ۲۸ سانتی متر قد دارد و حدود ۱۴۰۰ گرم وزن دارد که به اندازه ی یک مرغ بریان کوچک می باشد. همانطور که جنین رشد میکند، شکم شما هم بزرگتر می شود تا جنین در آن جا شود. این تغییر ممکن است برای شما راحت نباشد و مرکز تعادل تان را تغییر دهد. شاید متوجه شده باشید که پاهای شما بزرگتر شده اند زیرا مفاصل بدن شما نرم شده اند تا برای زایمان آماده شوید. پس ممکن است به کفش سایز بزرگتری احتیاج پیدا کنید!

شما هفته ای تقریبا ۵۰۰ گرم وزن اضافه کرده اید. جنین هم هر روز وزن اضافه می کند. انقباضات رحمی شما شروع شده تا شما را برای زایمان آماده کند. این انقباضات رحمی حدود ۳۰ ثانیه الی ۲ دقیقه طول می کشد. اگر شدت این انقباضات بیشتر شود یا فاصله بین آنها کمتر شود به پزشک خود اطلاع دهید شاید ممکن است زایمان واقعی شروع شده باشد! ریه های جنین هنوز سیر تکاملی خود را پیش گرفته اند و اگر الان به دنیا بیاید به دستگاه ونتیلاتور برای تنفس نیاز دارد.

جنین ۳۲ هفته حدود دو کیلوگرم وزن دارد که به اندازه طالبی می باشد و شما سنگینی او را حس می کنید. فضای کمی در رحم باقی است ولی جنین حرکت کردن و پیچ و تاب خوردن را ادامه می دهد و از شدت آن کاسته شده و آرام تر از هفته های قبل است. فرزند شما اقدامات نهایی را برای ظاهرش انجام می دهد. لایه مویی (لانوگو) که بدن او را پوشانده بود می ریزد و فقط موهای ابروها، سر و مژه باقی می ماند.

استخوان های جنین در حال مستحکم شدن برای پشتیبانی او می باشد. تنها استخوان هایی که نرم می مانند استخوان جمجه هستند تا جنین موقع زایمان بتواند به راحتی از کانال زایمان عبور کند. همچنین بعضی نقاط جمجمه در سال های اول زندگی نرم می ماند تا مغز جنین به اندازه ی کافی رشد کند. ممکن است برای شما ناراحتی هایی از سوزش معده گرفته تا هموروئید ایجاد کند.نگران نباشید! چند هفته بیشتر نمانده!

جنین ۳۴ هفته بیش از ۳۰ سانتی متر قد دارد و حدود ۲.۵ کیلوگرم وزن دارد که هم اندازه ی یک آناناس می باشد. اغلب دستگاه های جنین همانند دستگاه گوارش، تنفسی و عصبی به صورت کامل فعالیت خود را انجام می دهند. جنین ممکن است در وضعیت سفالیک که سر به سمت پایین است قرار گرفته باشد و آماده ی زایمان می باشد. دیگر فضای کافی در رحم شما وجود ندارد پس اگر یک آرنج یا زانوی سرگردان به شکمتان برخورد کرد تعجب نکنید!

جنین ۳۵ هفته حدود ۲.۷ کیلوگرم وزن دارد. در هفته های باقی مانده جنین هفته ای ۲۵۰ گرم وزن اضافه می کند. جنین به سمت پایین می رود تا به تولد نزدیک تر شود که این موضوع هم خبر خوب دارد هم خبر بد. خبر خوب اینکه فشار رو بر ریه برداشته می شود و تنفس شما راحت تر می شود اما خبر بد اینست که با پایین تر آمدن جنین فشار بر روی مثانه شما بیشتر می شود و تعداد دفعات دستشویی رفتن تان بیشتر می شود.

جنین ۳۶ هفته حدود ۳ کیلوگرم وزن دارد. ماده ی مومی مانند و سفید رنگی (ورنیکس کازئوا) که بدن او را پوشانده بود از بدنش جدا می شود و جنین آن و هر چه که در مایع آمنیوتیک است را می خورد. این ماده در تشکیل مکونیوم سبز-سیاه رنگی که در اولین دفع نوزاد در پوشک می بینید دخالت دارد. از الان تا اخر بارداری هفته ای یک بار پزشک متخصص زنان و زایمان شما را ویزیت می کند.

دوره ی بارداری شما کامل شده که به آن “ترم” گفته می شود. جنین رسیده شده و هر لحظه ممکن است متولد شود. جنین ۳۷ هفته حدود ۳۲۵۰ گرم وزن دارد و مثل آن است که شما یک توپ بولینگ را حمل می کنید. سر جنین وارد لگن شما می شود که اصطلاحا به آن “اینگیج” گفته می شود. سیستم ایمنی جنین دارد مسلح می شود و تا بعد از تولد ادامه دارد. اگر به نوزاد شیر مادر داده شود سیستم ایمنی او قوی تر هم می شود.

شما در دور آخر بارداری هستید. وزن جنین بیش از ۳۳۰۰ شده است. بیشتر وزن او را چربی تشکیل می دهد تا در دنیای بیرون از رحم او را گرم نگه دارند. میزان رشد جنین کاهش یافته است. تا این زمان باید همه ی دستگاه های جنین شروع به کار کرده باشند. مغز جنین همه اعمال بدن از نفس کشیدن گرفته تا تنظیم کردن ضربان قلب را کنترل می کند. رفلکس های نوزادی نیز فعال شده اند تا به زودی او را در شیر خوردن کمک کنند.

جنین ۳۹ هفته مثل هندوانه حدود ۳.۵ کیلوگرم وزن دارد. شما بسیار ذوق زده اید که با سوزش سر دل، کمر درد و دستشویی رفتن های مکرر خداحافظی کنید و فرزند خود را ملاقات کنید. نگران نباشید! ممکن است هر لحظه زایمان کنید. انقباضات تجربی رحم شما بیشتر شده و اگر شدت و زمان آن بیشتر شد، زایمان نزدیک است و به پزشک خود اطلاع دهید.

قدم نو رسیده مبارک! شما دیگر فرزند خود را ملاقات کرده اید. در بعضی موارد ممکن است جنین در شکم بماند و تصمیم به تولد نداشته باشد و از زمان زایمان بگذرد! در چنین مواردی ممکن است پزشک القای زایمان را انجام دهد. اندازه ی نوزاد ممکن است متفاوت باشد ولی به صورت میانگین حدود ۳.۵ کیلوگرم وزن دارد و حدود ۵۰ سانتی متر قد دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدرباره ماآدرس ما